Účelem Intercampu je
- ukázat mladým děvčatům a chlapcům pracujícím ve skautské organizaci, že jako skauti jsou opravdu členy jednoho z největších hnutí mládeže na světě
- dát jim možnost seznámit se se skauty jiných zemí, navázat osobní kontakty se zahraničními skauty jak při různých společných aktivitách, tak i ve volném čase, u táboráku, apod.
- poznat kulturu a způsob nejen skautského života v jiných zemích
Intercamp je vnímáno jako malé, levnější, každoroční evropské Jamboree. Intercamp jako důležitý krok ke vzájemnému poznávání a porozumění byl v roce 1966 nápadem Freda Wurma z německého DPSG (Deutsche Pfadfinder Sankt Georg), Peeta Deckerse z Holandska (Scouting Nederland) a Roye Claye (British Scouts Western Europe). Holandští a němečtí skauti byli pozváni od anglických skautů v Německu k jednomu víkendovému setkání a byli tak nadšení, že uspořádali na svatodušní svátky v roce 1966 společné setkání. Tam se zrodil INTERCAMP i se svým názvem. Britští, kanadští, američtí skauti jsou z velké části děti členů jednotek NATO umístěných v Německu, Francii, Belgii a Holandsku a částečně děti z rodin, kde rodiče v západní Evropě pracují v civilních povoláních. A tak je INTERCAMP pořádán každý rok, kdy se jednotlivé národy střídají v pořádání. V Německu je Intercamp pořádán většinou ve vojenských prostorech hostitelského národa - Holanďané a Belgičani pořádají INTERCAMPY na velkých skautských tábořištích.
Jak Češi přišli na Intercamp?